Bravčová masť

bravčová masť

V prvom rade musím upozorniť, že v nasledujúcich riadkoch nie je nič z mojej vlastnej hlavy a ak som niečo upravil, tak len kvôli SEO optimalizácii, ale v podstate žiadna časť nasledujúcich riadkov nie je moja. Túto stránku www.jediny.sk používam výlučne na to, aby som nezabudol na niektoré veci. Ak sem niekto zavíta „omylom“, je to ako keby si listoval medzi mojimi poznámkami, ktoré dopĺňam výstrižkami z novín. V každom prípade u mňa nikdy nesmie chýbať bravčová masť. No a teraz už aj „vedecky“ viem prečo.

Nasleduje kópia textu z FB príspevku, ktorý som niekde zhliadol, ale už netuším kde a nepoznám autora.

Vedeli ste?

Bravčová masť sa môže skladovať aj desaťročia na tmavom a chladnom mieste v uzavretej zaváraninovej fľaši. Napríklad, v Nippon (Japonsku) je tzv. „archívna“ bravčová masť vysoko cenená. Bez zaváhania predáte jedno kilo minimálne 40 ročnej masti aj za 500 eur. Čím je masť staršia, tým je pre človeka zdravšia. Masť staršia ako 20 rokov sa používa výlučne na liečebné účely. V Rusku poznám ľudí, ktorí majú uskladnenú masť aj viac ako sto rokov starú. Masť je žltej farby, kryštalickej konzistencie a vysoko lahodnou a jemnou chuťou. Takáto masť sa dáva po čajových lyžičkách do prevareného kozieho mlieka vždy ráno a lieči hlavne všetko čo súvisí s dýchacími cestami, srdcom a cievami. Zároveň aktívne vylučuje kyselinu močovú z tela a množstvo toxínov. Teda má aj antioxidačné vlastnosti. Tých prospešných vlastností skutočne starej bravčovej masti je veľa.

Bravčová masť

Pri slovnom spojení bravčová masť sa väčšine z nás vynoria také pojmy ako kôrnatenie ciev, cholesterol alebo infarkt. Túto rovnicu o bravčovej masti máme v sebe zakorenenú tak hlboko, že ju nedokázali vyvrátiť ani stále častejšie sa objavujúce vedecké poznatky, ktoré vyvracajú toto lživé tvrdenie.

oškvarky

Kde sa vlastne vzal tento nezmysel? Asi to bude znieť neuveriteľne, ale môže za to masívna reklamná kampaň firmy Proctor& Gamble z roku 1911. Čo sa vtedy vlastne stalo? Táto spoločnosť vlastnila rozsiahle bavlníkové plantáže, ktoré produkovali bavlníkový olej na výrobu mydla a sviečok. Lenže začiatok 20. storočia priniesol rozsiahlu elektrifikáciu Ameriky a s tým aj prudký prepad predaja sviečok. Firma, aby prežila, potrebovala vymyslieť nové využitie bavlníkového oleja.

Záchrana prišla v podobe chemického procesu, známeho pod názvom hydrogenácia tukov. Výsledkom je premena tekutého oleja na bielu pastu podobnú masti. Na svete bola novinka s názvom Crisco. Nový produkt však bolo treba náležite spropagovať a hlavne predať. Spoločnosť spustila nevídanú kampaň, ktorá sa dodnes objavuje v učebniciach marketingu.Firma zasielala zdarma vzorky do škôl a nemocníc, rozdávala kuchárske knihy, po prvýkrát v histórii reklám sa práve tu objavila formulka: 9 z 10 lekárov odporúča, ľudia vymýšľali slogany, básničky a súťažili v reláciách rádií.

Hlavné reklamné posolstvo hovorí. Nahraďte nezdravú bravčovú masť zdravým Criscom. Jeden z reklamných sloganov znel: „Žalúdok víta Crisco“, ďalší : „Darček pre váš tráviaci systém“, či dokonca: „Výrobok, na ktorý Židia čakali 4000 rokov“.

Bravčová masť nemala šancu, hoci žiadne z týchto negatívnych tvrdení sa neopieralo o seriózne vedecké výskumy.

Aká je bravčová masť naozaj?

 1. Masť je tradičná. Poznáme ju už celé stáročia. Masť je hlavným zdrojom tuku pri varení a pečení v mnohých krajinách sveta a je považovaná za rovnako cennú ako bravčové mäso. Boli časy, keď sa majetok zemepánov meral počtom sudov bravčovej masti a na trhoch sa vymieňala za drahé kožušiny.
 2. Je zdravá a má približne 48% nenasýtených tukov, 40% nasýtených tukov a 12% polynenasýtených tukov. Práve nasýtením tukom sa v minulosti pripisoval podiel na tvorbe cholesterolu a vzniku srdcovo-cievnych chorôb, čo poznatky posledných desaťročí vyvracajú. Oveľa podstatnejší je vzájomný pomer týchto tukov a ich vyvážená konzumácia. Bravčová masť má veľmi priaznivý pomer mastných kyselín. Tvorí ich pre náš organizmus veľmi prospešná olejová mastná kyselina (znižuje hladinu cholesterolu), linolová mastná kyselina (6-omega) a linolenová mastná kyselina (3-omega). Paradoxne štúdie potvrdili, že diéta s nízkym obsahom tukov zvyšuje tvorbu triglyceridov, čo je rizikový faktor pre srdcové ochorenia.
 3. Tuky sú lepším zdrojom energie ako cukry, a preto by mali tvoriť až 35% denného príjmu energie. Bravčová masť účinne zbavuje naše telo ťažkých kovov. Pomáha pri pľúcnych chorobách a lieči pečeň. Už naše prababičky používali bravčovú masť na účinný boj proti hlístam a iným parazitom. Bravčová masť sa používa odpradávna v ľudovom liečiteľstve na mnohé ďalšie choroby: pri bolestiach kĺbov, zubov, k zlepšeniu mobility pri zranení kostí, pri prechladnutí, detskej kolike, proti ekzémom, a ktovie na čo všetko ešte
 4. Masť je prírodný produkt. Na rozdiel od výroby margarínov, výroba masti nie je žiaden chemický proces. Masť nepotrebuje žiadne dochucovadlá, stužovadlá ani farbivá. Paradoxne práve na obaloch margarínov nájdeme symbol srdca a piktogram fitnes štýlu, zatiaľ čo z obalu masti sa na nás väčšinou usmieva iba prasacia hlava. Podľa niektorých názorov je výroba masti enviromentálne dlhodobo udržateľná na rozdiel od výroby rastlinných olejov, pri ktorých pestovaní sa spotrebuje značné množstvo hnojív a pesticídov. Transkontinentálne presuny komodít na ich výrobu zase zanechávajú výraznú uhlíkovú stopu na našej planéte.
 5. Na rozdiel od iných tukov na varenie, ako je olivový alebo kokosový olej, masť nemá výraznú chuť. Vďaka svojej neutrálnej chuti, vôni a optimálnym fyzikálnym vlastnostiam sa masť dá použiť v studenej kuchyni, na varenie, pečenie, fritovanie aj vyprážanie. Masť, naopak, pridáva do pokrmov bohatosť a hĺbku chuti a necháva vyniknúť chuť pôvodnej suroviny. Masť je výnimočná pri pečení pečiva alebo sušienok a stále častejšie je uprednostňovaná mnohými pekárskymi výrobcami pred rastlinným olejom a maslom.
 6. Má vysoký bod prehriatia (Smoke Point). Tepelný bod prehriatia je teplota, pri ktorej sa tuk tzv. prepečie. Tento je pri bravčovej masti na úrovni 182 °C (maslo 177, olivový olej 160, kokosový olej 177). Práve táto vlastnosť predurčuje masť ako vhodné médium na dlhé vyprážanie. Pri prepálení oleja sa tvoria karcinogénne látky a zároveň to spôsobuje, že jedlo má trpkú a pripálenú chuť.
 7. Masť je lacná. V porovnaní s inými tukmi na varenie, ako je maslo, kvalitný olivový olej alebo kokosový olej, je masť jedným z najlacnejších tukov. Ak sa navyše rozhodnete pre domácu výrobu masti, bude jej cena ešte výrazne nižšia.
 8. Je lokálna. Sotva by sme mohli predpokladať, že v našich končinách nájdeme lokálny palmový, kokosový, olivový alebo bavlníkový olej. Bravčová masť však je takmer vždy lokálna, v najhoršom prípade môže pochádzať z okolitých štátov.
 9. Masť je síce iba masť, ale zasa vždy rovnaká. Rastlinné oleje môžu mať rôznu kvalitu a nikdy nemôžete mať istotu, v akej kvalite ich kupujete. Napríklad olivový olej sa predáva v celej kvalitatívnej škále a v obrovskom cenovom rozpätí, podobne je to aj s margarínmi. Naproti tomu pri bravčovej masti máte 100% istotu, čo kupujete – jednoducho, masť.
 10. Je bohatá na vitamín D.Vitamín D, ktorý sa v našom tele tvorí pod kožou pri pôsobení slnečného žiarenia, môžeme rovnako dobre získať aj konzumáciou masti. Tá obsahuje približne 1 000 IU v jednej lyžici. U ošípaných, ktoré majú prístup k slnečnému žiareniu, sa vitamín D ukladá vo vrstve podkožného tuku, a tak je masť z takýchto ošípaných druhým najväčším prirodzeným zdrojom vitamínu D hneď po tresčej pečeni. Okrem vitamínu D nájdeme v masti aj vitamín A, E.
 11. Masť je dobre skladovateľná. Masť vydrží celé mesiace, nie je ani nutné ju skladovať v chladničke, postačí chladné, tmavé miesto a to všetko bez jediného jedného éčka. Naviac samotná masť slúži ako konzervačná látka pre mäso a mäsové výrobky. Telu stačí na rozpustenie masti klasická teplota tela, na rozdiel od oleja , ktorý sa veľmi ťažko rozpúšťa v tele. Bravčová masť krásne hydratuje pokožku, má schopnosť dostať sa do hlbších vrstiev pokožky a prospieva jej. Na svedomí to majú kyseliny, ktoré sa dostanú do pokožky. Najlepšie účinky má bravčová masť v kombinácii s bylinkami. Jej schopnosti sa naplno prejavia spolu s bylinkami, ktoré použijete. Bravčová masť tak môže pomôcť pri kŕčových žilách, ale aj pri hojení jaziev alebo ekzémov!

Recept na nechtíkovú masť

Naše staré mamy vedeli o čom je reč! Táto nechtíková masť má úžasné účinky na ľudské telo. Ak chcete dať prednosť čistému prírodnému produktu, spravte si masť doma! Začnite variť bravčovú masť, až kým sa nerozpustí. Ak zbadáte malé perličky v masti, vmiešajte kvety nechtíka v pomere 1 hrsť bylín na 500 g. Nechajte na plameni 5 minút a následne nechajte na 24 hodín odstáť. Dajte takto prevrieť a odstaviť ešte trikrát. Nakoniec prepasírujte cez gázu. Masť je hotová! Skladujte v čistých nádobkách v chlade! Nechtíková masť má širokú využitie! Máte záchvaty kašľa? Natrite si masť na hrudník!

Čo ešte všetko dokáže:

 • Upokojuje pokožku
 • Pomáha pri kožných prejavoch – ekzémoch či akné
 • Zmierňuje štípance od hmyzu
 • Umožňuje rýchlejšie hojenie drobných jaziev po operácii či úraze
 • Výborný prostriedok na dezinfekciu

Podobne si môžete vyrobiť kamilkovú masť za použitia 250 g bravčovej masti a dvoch hrstí kvetov kamilky.
Taktiež s pagaštanom konským môže vzniknúť účinná masť, ktorá môže mať miesto v domácej lekárničke!