Kurzy programovania

Programovanie

Pýtate sa, čo majú spoločné kurzy programovania so sekciou moja dielňa? Uznávam, že to možno na prvý pohľad spolu vôbec nesedí. No už som na iných miestach spomenul, že som veľmi všestranný. Teda sa tak aspoň cítim. To okrem iného znamená, že vzájomne prepájam všetky projekty a skily získané v jednom používam aj v druhom.

Tak napríklad. Jedného dňa by som chcel postaviť escape room. Tú chcem tvoriť z veľkej časti mechanickými hračkami, ale niektoré veci určite budem riešiť rôznymi senzormi. Už som na inom mieste spomenul, že nie som rádioamatér. Teda som skôr rádioamatér amatér. To znamená, že nedokážem postaviť elektro schému, ktorá sa bude sama vyhodnocovať. Dokážem však senzor napojiť na Arduino a to už vie posielať signál na relátko, ktoré otvorí zámok. Lenže arduino treba naprogramovať.

A sme doma. Veľa projektov potrebuje podporu vo forme webu, alebo webovej aplikácie, či iného sytému. Ako dieťa som sa naučil základy jazyka Basic. Určite nepatrím medzi špičkových programátorov. Ale pochopil som základ akéhokoľvek programovacieho jazyka. Položiť počítaču otázku, na ktorú existuje jedna jednoznačná odpoveď Áno/Nie.

Kde sa naučiť programovať?

Už som spomenul, že som sa naučil programovať základy jazyka Basic. Neskôr to boli základy Pascalu, skúsil som aj C++ a oveľa neskôr Fortran. Medzi tým prišla éra internetu a dostupný priestor pre tvorbu stránok a internetových aplikácií. Začal som robiť HTML (ok. to je len značkovací jazyk), DHTML, základy Java scriptu, PHP + MySQL.
Áno, s tým, čo viem som 100 rokov za opicami, ale kým sa tým neživím, mi to nechýba. No chcem svoje talenty postupne rozvíjať. Hlavne sa teraz zaujímam o Arduino a chcel by som sa trochu viac ponoriť do Javy, Javascriptov a PHP. A hlavne moje dieťa po mne chce, aby som ho naučil programovať hry.

Našiel som to síce úplnou náhodou a ešte to nemám vyskúšané, ale na learn2code existuje veľa rôznych kurzov. Chápem, že sú to ľudia, ktorí chcú prežiť a teda si za kurzy pýtajú peniaze. Idú na to celkom šalamúnsky. Dá sa kúpiť jeden konkrétny kurz s doživotným prístupom za „veľa“ peňazí. Alebo si môžete kúpiť mesačný prístup ku všetkým kurzom (aktuálne za 49€/mesiac). Teda ak je človek veľmi šikovný, tak môže výrazne ušetriť. Navyše, ak som už kurz dokončil, potrebujem si ho ešte archivovať?

V každom prípade táto stránka ponúka veľa iných kurzov aj mimo programovania. Napríklad práca s videom a všeobecne s grafikou. Celé je to v mne zrozumiteľnom jazyku, teda v SK/CZ, čo je pre mňa obrovská výhoda. A pre tých, čo ešte nie sú rozhodnutí, môžu vyskúšať pár kurzov, ktoré sú zadarmo.

Kurzy programovania, ale aj veľa iných kurzov nie len o programovaní nájdete na aj na stránke Udemy, kde mám sám zakúpených a absolvovaných niekoľko kurzov. Hlavne som si kúpil rôzne kurzy kreslenia, kurzy o grafike, arduine a podobne. Už mi ostáva len aby som si našiel čas ich všetky absolvovať.


Aby nedošlo k omylu. Ilustračnú fotku som stiahol v režime free z pixbay.com

Komentáre

Pridaj komentár