Blikače a svetielka

elektro schéma

Minulé leto (2021) sme spolu s priateľmi z Pluska robili letný tábor pre deti. Niesol sa v štýle elektrotechnických vynálezov z dielne Nikola Teslu. Pri príbehovej línii sme sa nechali inšpirovať knihou Prašina od Vojtecha Matochu. Na pozadí sme vykreslili Teslov spor s T.A.Edisonom. Skrátka tábor, kde by človek očakával samé voltmetre, bzučiaky, blikače a svetielka.

V inej časti tejto stránky som už priznal, že som rádioamatér naozaj amatér. To samozrejme stále platí. Tak ako v iných oblastiach som schopný tvoriť, tak tu si maximálne vymyslím koncept, čo chcem, aby to vedelo robiť. No a k tomuto konceptu potom hľadám použiteľné schémy. Samozrejme také, aby som ich bol schopný zreplikovať.

Príde čas, kedy sa možno pochválim aj úplne vlastným projektom, no zatiaľ som čerpal inšpiráciu na týchto stránkach.

Stránky a iné projekty

Napríklad ma oslovil tento jednoduchý blikač so zaujímavým efektorm, kde vždy svietia dve z troch žiaroviek. Samozrejme na stránke sa dá nájsť viac projektov, ktoré možno niekedy využijem. Sú tam napríklad sirény, zosilovače, zdroje a kopec iných vecí, ktorým nerozumiem.
Tu som zas našiel sirénu s kolísavým tónom pre modelárov. Priznám sa však, že zatiaľ moje zručnosti nie sú tak dobré, aby som dokázal napájkovať integrovaný obvod. Ale lepším sa a raz jedného dňa snáď zvládnem túto schému polepiť.

Táto schéma je samozrejme z projektu spomenutého vyššie, kde nájdeš aj zoznam súčiastok. Ak máš pre mňa nejaký iný tip na blikače a svetielka, ktoré zvládnem urobiť aj ja, tak ma prosím kontaktuj. Rád sa nechám inšpirovať aj pri iných projektoch.

Komentáre

Pridaj komentár