Fotovoltika 5kWp

fotovoltika

Mojim veľkým snom je jedného dňa dosiahnuť energetickú a hospodársku nezávislosť. Na to mám síce trochu malý pozemok, ale usilujem sa priblížiť dokonalosti.
Teraz nedávno (rozumej 23.6.2023) sa mi podaril ďalší krok k naplneniu cieľa.

Pred časom som si objednal službu FVE od ZSE vrátane virtuálnej batérie.
Ročná spotreba našej domácnosti býva +/- 7500kWh. Preto voľba padla na inštaláciu 5kWp, pri ktorej sa predpokladá výroba približne 5-5500kWh ročne. To je samozrejme ideálny prípad, ktorý pri mojej inštalácii nepredpokladám a budem sa tešiť, ak dosiahnem 4500kWh za rok.

Naša domácnosť si ešte bude musieť veľa zvykať na nové pravidlá. Doteraz totiž platilo, že práčku sme naložili večer, aby sa dopralo tesne pred budíčkom a aby sa ráno prádlo preložilo do sušičky. Podobne umývačka riadu sa nakladala večer, aby ráno bolo všetko umyté. Silovú zložku elektrickej energie síce ušetrím v každom prípade. No pri doterajšom spôsobe využívania spotrebičov sme mali 2/3 spotreby mimo času, kedy svieti slniečko. Využívam síce službu virtuálnej batérie, takže všetko sa javí OK. Mnou vyrobenú elektrinu si potiahnem nazad za cenu distribučných poplatkov. Ak počítam výrobu elektriny 4500kWh, tak pri súčasnom spôsobe využívania elektriny miniem približne 180€ na distribúciu. To ale viem zmenou návykov znížiť možno na 1/2. Pre niekoho je 90€ za rok nič, lebo je to len 7,5€ na mesiac. Ale platí, že kto nedokáže šetriť malé objemy peňazí, k veľkým sa tak ľahko asi nedostane.

Odhad výroby

Či sa mi v napĺňaní objemov darí je možné sledovať na stránkach solar edge

Komentáre

Pridaj komentár