Mapa k pokladu s nádychom histórie

mapa k pokladu

Asi nikomu nemusím vysvetľovať, ako radi sa decká hrajú pokladové hry. Kto z nás ako deti sa nehral na Indianu Jonesa, Robinsona Crusoa, alebo len tak na pirátov. Takmer zakaždým bola potrebná stará mapa s nádychom histórie .

Veľa z mojich priateľov sa venuje práci s deťmi a mládežou. Dokonca aj ja som sa po niekoľko ročnej pauze vrátil k práci s mládežou u skautov, na Plusku, aj u dobrovoľných hasičov. Nemusím teda spomínať, že vytvorenie správnej atmosféry môže z hry spraviť pre deti „skutočnosť“, ktorú prežívajú práve teraz. Odrazu cítia slaný morský vzduch a pod nohami cítia horúci piesok na pláži, hoci je december a nachádzajú sa doma v obývačke.

Veľa hier si pre navodenie atmosféry vyžaduje prácu so starými mapami a archívnymi dokumentami.
Tu existujú dva spôsoby, ako ich do hry zakomponovať. Buď niekde zoženieme originály, ale potom sa treba obávať, že sa môžu poškodiť, alebo si historický dokument vytvoríme sami.

Návod ako na starú mapu s nádychom histórie:

Nie je k tomu potrebný žiaden zvláštny materiál. Potrebujem len:

  • papier
  • mäkkú ceruzku (alebo pero, ktoré sa nebude výrazne rozpíjať)
  • kávu

Je jedno, či si mapu vymyslím, alebo prekopírujem inú mapu z obrázka, ktorý som niekde našiel na googli. Mapa môže pokojne znázorňovať reálny terén, v ktorom je poklad ukrytý. Túto mapu si nakreslím na papier. Medzi tým si uvarím kávu. Potrebujem určite 2-3 rôzne sýtosti. Jedna môže byť ako čaj, no určite budem potrebovať aj extra silnú kávu.
Papier s nakreslenou mapou najskôr natriem štetcom tou slabučkou kávovou vodou. To vytvorí jemné zažltnutie papiera a zároveň mu po vyschnutí dodá patinu a bude aj na dotyk vyzerať ako starý kus papiera. Potom so silnejšou kávou vytvorím škvrny, rôzne striekance a odtlačok pohára. V ideálnom svete by táto mapa zakaždým vyschla. Malý tip – suším ju v teplovzdušnej rúre na cca 120°C. V takom prípade mi stačí aj „len“ jedna káva, lebo opätovným nanášaním sa vytvoria stále sýtejšie fľaky. Tie sa inak dajú urobiť aj mastným prstom, alebo ovocným čajom.

Na záver mapu finálne vysuším. Samozrejme pokrčím a opálim kraje. Nie je zlý nápad, ak pridám tajným atramentom ďalšie značky, cestičky a odkazy. Fantázii sa medze naozaj nekladú.

V nasledujúcom videu je celý postup zachytený tak, aby to dokázal urobiť naozaj každý. Samozrejme sa poteším, ak mi dáte odber

Prečo tvorím videá na youtube som písal v samostatnom článku.

Seo optimalizácia trvá na tom, aby bola kľúčová fráza použitá v texte aspoň 2x. Tak ho trochu skúsim oklamať týmto Stará mapa s nádychom histórie. A na súkromnej stránke si to našťastie môžem dovoliť.

Komentáre

Pridaj komentár