Nízkonákladové ubytovanie

Tento príspevok píšem ako väčšinu iných vecí sám pre seba. Možno však niekomu tiež pomôže, preto ho dávam na svoju stránku verejne.
Keďže sa venujem dobrovoľníctvu, najmä skautom, Plusku a dobrovoľným hasičom potrebujem občas s celou skupinou niekde zložiť hlavu. No a tu je pár tipov, kde sa to dá.

Myjavské kopanice – Vrbovce časť Štefanová

Na tejto chate som ešte nebol. Vyzerá však zaujímavo. Je pre cca 20 ľudí, má 4 kúpeľne s toaletami, 6 spální a spoločenskú miestnosť. Celý objekt sa dá prenajať za 200€ (240€ v zimnom režime) na noc. Samozrejme špeciálne sviatky ako silvester a veľká noc sú drahšie. Prečo práve táto oblasť? Jednoducho preto, že oblasť Vrboviec mám rád a v tejto oblasti má svoju chalupu aj Plusko, no tá nie je dostupná autom, takže toto si nechávam ako zálohu, keby som chcel ísť práve do tejto oblasti, no Plusácka chalúpka by bola plná, prípadne by som potreboval veľa materiálu, ktorý nebudem môcť nosiť na chrbte.

Ten istý majiteľ má ešte jeden objekt. Tento je pre max 17 ľudí. Cena má veľmi podobnú ako predchádzajúca chata. Tu je navyše aj veľká spoločenská sála pre cca 80 ľudí, avak zrejme za príplatok +100€. Táto chata vyzerá byť viac na samote, takže znesie aj našich skautov. Tiež som tu však ešte nikdy nebol, takže neviem posúdiť.

Čo sa týka majiteľa, v referenciách sú na neho veľmi pozitívne ohlasy, no našli sa aj také, kde nebol zrovna komunikatívny a jednu skupinu vraj vyhodil skôr, ako im končil zmluvný pobyt. K tejto referencii nepoznám vyjadrenie majiteľa a keďže skupina oslavovala svadbu, tak si osobne myslím, že skupina zrejme robila riadny „bordel“ keď ich vyhnal. Predpokladám totiž, že každý normálny človek má voči svadobčanom trochu viac pochopenia pre robenie neplechy. Takže v tomto okamihu som nastavený tak, že to rád risknem a urobím si na vec vlastný názor.

Chata SNP Rozbehy,Malé Karpaty

Začnem tým, že tu som bol a na túto chatu sa určite rád vrátim. Cena primeraná stavu objektu, v čase našej návštevy (jeseň 2022) 8€ /osoba /noc a +0,5€ miestna daň.
Na tejto chate vidím jednu zásadnú nevýhodu. Nedá sa v zime vykúriť. Radiátory, ktoré inak niekto pekne vymyslel majú v krbe prepálenú trubku. To znamená, že sa dajú použiť len elektrické ohrievače. Objekt je celý v starom komunistickom duchu. Samozrejme vrátane retro vybavenia.

Spoločenská miestnosť je úzky, cca 3m široký dlhý slíž. Viem si tu predstaviť nejakú prednášku, či školenie červeného kríža, no na pohybové aktivity to zrovna nie je. Slabinou sú aj „len“ dve toalety. Pánska a dámska. Neviem síce, ako je vybavená dámska, no na pánskej je len jedna misa a jeden pisoár a to môže byť pre väčšiu skupinu komplikácia.

Musím ešte spomenúť, že pár desiatok metrov nad chatou (možno 200m) sa nachádzajú veterné turbíny. Tie vo vetre vydávajú pravidelný zvuk – vmm – vmm – vmm, vždy keď lopatka presviští popri stožiari. Po čase som však tento zvuk bol schopný vytesniť, no občas som sa veru zamyslel, čo sa to deje.

Na chate je však kopec kladov. Prvý základný je dostupnosť autom takmer až do postele. Čo mi pripomenulo ešte jednu drobnú nevýhodu – je tu kopec turistov a mnohí zaparkujú svoje tátoše bez problémov priamo pri chate. Ďalší veľký bonus tejto chaty je blízkosť zrúcaniny hradu Korlátka. A keď poviem blízkosť, tak naozaj blízkosť. Je to ani nie 5min od chaty. Chata je na rozhraní lesa a lúky. To znamená veľkú variabilitu hier a aktivít. Navyše civilizácia je relatívne ďaleko, takže ak tu bude jemne zvýšený hluk, tak to nie je nič kritické.

Ubytovacie zariadenia všeobecne

Dlho som hľadal rôzne ubytovacie možnosti pre skupinu ľudí za minimálne náklady. Hľadal som na rôznych inzertných portáloch, ale tam majú majitelia často pocit, že ak neponúknu luxus, že tam nikto nepríde. Asi se na tom dá slušne privyrobiť, ak bude mať objekt maximálny komfort. No ja hľadám len zázemie, kde mi stačí často vlastný spacák, ale potrebujem strechu nad hlavou a možnosť niekde relatívne bezpečne odložiť veci.

Práve na takéto som vďaka jednému priateľovi zistil, že správa lesov má v ponuke rôzne objekty po celom slovensku a nájdu sa aj bez elektrickej prípojky.

Možno sa niektoré z objektov budú prekrývať, ale našiel som ešte mapu ubytovania pre oddiely a spolky. Túto mapu vytvoril Ondřej Turek – Opičák a je tiež dostupná cez tieto odkazy:
https://kurzzapalovac.cz/blog/ubytovani-pro-oddily-a-spolky-mapa/, alebo https://1url.cz/@zakladny

Táboriská

Tento rok (2022) sme mali možnosť otestovať skautské táborisko v Hodruši. Sú tu dve oddelené táboriská. Každé má svoju kuchyňu a svoje sociálne zázemie. Spoločné je ohnisko a sprchy. My sme si prenajali obe táboriská odrazu, čím sme si zabezpečili luxus v podobe až 8 latrín a veľký priestor na rôzne aktivity. Nevýhodou je, že tu nie je pitná voda. Tú nám ale správca nosil prakticky denne. Druhá nevýhoda je, že sa nedá spoľahnúť na žiadne chladenie potravín. Nakoniec som musel denne jazdiť na nákupy a prispôsobiť tomu aj celý jedálniiček. Táborisko sa nám však tak páčilo, že sme si ho už rezervovali aj na ďalšiu sezónu.

Tajné miesta

Samozrejme mám v rukáve aj tajné miesta, ktoré nechcem aby sa stali úplne verejnými a nebudem ich teda prelinkovávať priamo.

Plusko chalúpka

Jedno je Plusácka chalúpka pri Vrbovciach pod vrchom Pecková. K dispozícii je veľká chata s kuchyňou a spoločenskou miestnosťou. Sú tu 2 kúpeľky a 1 wecko. Vonku je trojlatrína, pričom použiteľné sú 2. Tá tretia je len taká núdzovka. Tú sme postavili v čase, kedy tu bol jeden z našich skautských táborov a chýbala nám do hygienického predpísaného limitu. Ako som spomenul, je to síce núdzovka, ale je samozrejme funkčná, len nemá dvere a treba si ju po sebe umyť, lebo prepad do jamy je riešený šikmou platňou. V podkroví sú dve miestnosti na spanie. V menšej je miniletisko s dvoma posteľami 2x2m. Tam sa relatívne v pohode vyspí 6 ľudí. Vo väčšej miestnosti sú 7x 2×2 postele a 2 jednomatrace na zemi. Ak treba, tak tu sa vyspí aj 25 ľudí určite. Samozrejmosťou je vlastný spacák.

S deckami spávame väčšinou vonku v stanoch, alebo len tak v tráve. Veľkou výhodou je naozajstný kľud a pohoda.

Chvojka

Kúsok od chalúpky je vo vedľajšom údolí Chvojnica. Tam majú svoju chatu priatelia Baptisti, ktorí ju požičiavajú aj „civilistom“. Samozrejme nie len tak hoci komu, ale radi by aspoň trochu vedeli do akých rúk dávajú kľúče. Nevýhodou je, že sa tu nedajú v tesnej blízkosti postaviť stany. Tiež tu chýba pitná voda. Tá tu síce tečie, ale chýba jej rozbor a tak majiteľ dáva odporúčanie piť ju až po prevarení.

Správcovi sa podarilo pekne zrekonštruovať žumpu. No bohužiaľ sa podarilo trocha pozabudnúť na kapacitu. Stalo sa nám už aj také, že keď nás tu bolo viac, tak po pár dňoch musel prísť správca s fekálnym vozom a vyčerpať ju. 5 kubíkov je podľa mňa málo na väčšie akcie. Na pomoc sú tu však 2 latríny len kúsok od chalúpky.

Mimo týchto nedostatkov je „chvojka“ jedným z najideálnejších objektov na nízkonákladové školiace, či zážitkové akcie. K dispozícii je veľká stodola, vedľajšia chalupa s malou miestnosťou, dostatok chladničiek a slušne vybavená kuchyňa. Inštruktorská časť je mimo účastníckej časti hlavnej chalupy. Predel tvorí kuchyňa. Spanie je samozrejme vo vlastných spacákoch, ale tým šťastnejším sa ujde aj posteľ, alebo aspoň matrac.

Komentáre

Pridaj komentár