Píšem list Ježiškovi

sklad vecí

Tu je zoznam vecí, čo by ma potešili, či už na vianoce, na narodeniny, alebo kedykoľvek inokedy. A tak píšem svoj list Ježiškovi.

Samozrejme želám si svetový mier, čistý vzduch, zastavenie globálneho otepľovania atď, ale okrem toho by som chcel aj ja sám urobiť niečo prospešného a tak som sa spolu s priateľmi „po rokoch“ pustil znova so skautingu a rozbehli sme 42. skautský zbor Čarokéz. Tam sa pohybujem viac na úrovni prevencie, ale občas treba zasiahnuť aj v rámci represie. Pridal som sa teda do dobrovoľného hasičského zboru v Rovinke.

Všetky tieto činnosti sú ale relatívne finančne náročné. Keďže ich robím ako dobrovoľník, nie je z toho žiaden príjem, ktorý by umožňoval vylepšenie výbavy a ťahať to z rodinného rozpočtu popri hypotéke, nákladoch na energie – čo vám budem hovoriť. No niekto sa možno predsa len nájde, kto si to dovoliť môže a ako sa hovorí „líná huba hotový neštěstí“ tak ja si svoju potrebu poviem.

Na druhej strane, síce hovorím, že píšem list Ježiškovi, no tento zoznam je určený primárne pre mňa, aby som nezabudol, kde som danú vec našiel. Bez týchto vecí som prežil doteraz a verím, že prežijem aj ďalej. Reálne mi urobí väčšiu radosť, keď si ba mňa iba tak spomeniete a napríklad mi napíšete mail, alebo ma vytiahnete na výlet do lesa.


Hasičina – oblečenie

Lahky zasahovy oblek

Potreboval by som ľahký zásahový odev. Na moje použitie mi stačí za cca 220€. Musí byť s nápisom Hasiči Rovinka. A keďže nie som zrovna malý človek, tak veľkosť XXL/X-Tall (Podobný už mám, takže aktuálne už netreba)

Ľahký zásahový oblek mi v princípe stačí, keďže sa v interiéri zrejme k haseniu nikdy priamo nedostanem a budem len „nosič vody“, ale aj pri hasení auta už potrebujem ťažký zásahový odev. Ostatné platí, ako pri ľahkom zásahovom obleku.

Potreboval by som aj zásahové rukavice vo veľkosti 10-11.
A tiež potrebujem zásahovú obuv. Určite si ich budem chcieť vyskúšať, lebo niektoré nosím 44,5, iné 45 a niektoré dokonca 46.


hasiaci prístrojHasičina – iná výbava

Nepotrebujem to nutne, ale pri vyslobodzovaní z auta to môže zachrániť život – zvlášť, ak nemáme k dispozícii iné hydraulické zariadenie.
Napríklad takýto zdvihák sa dá použiť na slušné roztvorenie pomačkaného auta a predurčuje ho k tomu hlavne jeho veľký zdvih v porovnaní s inými zdvihákmi.
Hi-Lift First Responder Jack 48″ je ideálne riešenie, ale pokojne môže byť neznačkový

Rozbíjač skla a rezač pásov vie tiež výrazne pomôcť dostať von nešťastníka z havarovaného vozidla. A tiež si viem predstaviť mať vo výbave hasiaci prístroj strednej veľkosti


Skauti + hasiči

Ovládať prvú pomoc je dôležitejšie, ako mať so sebou lekárničku. Ak sa však tieto dve veci spoja, tak človek dokáže zastúpiť „malú poľnú nemocnicu“. Samozrejme vtip, ale lekárnička by ma naozaj potešila. Napríklad toto by bolo super: .
Resuscitačnú sadu som tiež voľakedy chcel, ale tú už mám. No keby ste chceli niečo podobné, tak toto by mohlo splniť vaše očakávania.


„Umenie“

kontrabasNechcem sa tváriť, že viem hrať na kontrabas. Vlastne som to ani nikdy naozaj nevedel a vo folkovej kapele Rolničky som vždy tvoril tzv. ľavé krídlo. No na kontrabas by som si občas zabrnkal, no sám si ho asi nikdy nekúpim. Inak pokojne stačí aj bazárový. Len aby trochu hral. Akurát ma poteší, ak si môžem vybrať, aby nebol modrý, alebo zelený. Skrátka nechcem mať papagája, ale prírodné drevo je ideálne. A je jedno, či čierne, alebo hnedé drevo. No ak nájdete pri kontajneri vyhodený ružový, pokojne si vezmem aj ten.

sústruhRád pracujem s drevom. Aj to je svojim spôsobom umenie. No postupne mi náradie odchádza opotrebením a tak napríklad priamočiara kmitavá píla mi určite urobí radosť. Samozrejme to nemusí byť tento model. Určite by som uživil aj pásovú pílu,alebo ručnú okružnú pílu.

Samostatnou kategóriou je sústruh. Pokukujem po tomto modeli ale tiež môže byť aj iný podobných, alebo lepších parametrov. Ako strojár však dám prednosť sústruhu na kov pred drevárskym sústruhom. Ak bude kombinovaný s frézou, tiež sa neurazím.

Kuchyňa a iné

Asi viete, že rád varím a venujem sa kváskovaniu. Na chlebík by sa mi zišiel mixér, ktorý má miesiaci hák a výkon minimálne 1000W.
Mám rád kávu a taký presso stroj, čo si kávu sám namelie by som doma síce využil len ja, ale dobrá káva nie je zlá. A tiež ku nám chodia návštevy milujúce kávu.
Radosť mi urobí aj rybárska udica na feeder (light/ medium), alebo prívlačový set (vychutnávam si rovnako ultralight ako aj väčšie rybky)
Rád sa pozriem na hviezdy a tak nejaký zázrak so zrkadlom 70mm+ mi urobí určite radosť.
Aktuálne používam na fotenie Canon450D. Poteší ma k tomu nejaký objektív ideálne na makro, alebo teleskop. Taký Canon 5D MARK IV tiež nie je márny nápad.
Záujem by bol aj o väčší nafukovací čln, prípadne aj s motorom tak do 5Hp. S ním môžem jazdiť bez problémov a určite vás bude sprevádzať moja nehynúca vďaka.
Radosť mi urobí 3D tlačiareň, laserová vyrezávačka (aby zvládla aspoň 2-3mm na 1 prechod).
A pokojne to môže byť čokoľvek z Alzy.

Ako som už v úvode spomenul. Celý tento zoznam je určený primárne ako môj zoznam vecí, ktoré si chcem jedného dňa kúpiť. Oveľa viac ma poteší, keď si prídeš so mnou zahrať spoločenské hry. Pôjdeme si spolu zaplávať, na bicykel, do lesa, na hríby. Prípadne mi donesieš nejakú klobásku, slaninu, či dobrý syr.
Ak máš pocit, že máš veľa peňazí a chceš ich dobre investovať, tak môžeš podporiť napr. našich skautov, alebo projekt cesta von.

Komentáre

Pridaj komentár