Užovka, či vretenica?

Užovka hladká

Na facebooku som relatívne aktívny vo viacerých skupinách, napríklad Malé Karpaty, záhradka, kutilstvo. No a tam sa mi nezriedka stane, že „Ferko Mrkvička“ pridá fotku hada a potom sa pýta, čo je to za zviera. Je to užovka, či vretenica?

Iný „Ferko Mrkvička“ nám káže pozrieť sa na čiaru na chrbte a potom tvrdí, že toto je na 100% vretenica.
Mňa potom ide rozhodiť od jedu, hlavne keď sa na túto tému vyjadrujú ľudia, čo toho hada v živote naživo nevideli. Pritom sa tvária, že písali celú wikipédiu, ale ja sa pýtam, akú má bežný smrteľník šancu rozlíšiť, kto z diskutujúcich má pravdu?

Ľudia často pridajú fotku hada z 15m ale navyše mali roztrasené ruky, lebo sa hada báli. Akú mám potom šancu rozoznať, či je na fotke had, alebo dážďovka som si už zvykol. Bolo by ale fajn vedieť, ako naozaj môžem odlíšiť užovku od vretenice aj bez toho, aby som sa pýtal na facebooku ľudí, ktorí sami často tiež naozaj netušia, len majú potrebu sa slobodne vyjadriť – lebo je to ich demokratické právo.

ako na rozlišovanie?

Dosť bolo omáčok, prečo som sa dostal k tejto téme. Na internete som našiel veľmi peknú stránku, ktorá popisuje rozlišovacie znaky užovky a vretenice.

Rozlišovací znakVretenica Severná
Vipera Berus
Užovka hladká
Coronella Austriaca
VeľkosťTelo je zavalité, má pomerne krátky chvost, dĺžka 60-80cmŠtíhla s dlhým chvostom, dorastá do veľkosti asi 80cm
HlavaÚzka, trojuholníkového tvaru, výrazne širšia ako krk a tupo zakončenáSploštená, len nevýrazne odlíšená od krku
Hlavové štítkyMnožstvo menších štítkov, čelný a dva temenné štítky sú výraznéNiekoľko väčších pravidelných hlavových štítkov
OčiZvislá elipsovitá zrenicaOkrúhla zrenica
ŠkvrnyNa krku je výrazný tvar písmena „V“Podkovovitá škvrna za hlavou. Obvykle dva rady priečnych prerušovaných škvŕn, ktoré od seba bývajú oddelené a často tvoria rebríkovitý vzor, ktorý dokáže byť veľmi podobný kresbe vretenice. Niekedy môžu byť škvrny zliate do pozdĺžnych pásov, ktoré sa objavujú na prednej časti chrbta hneď za hlavou.
KresbaVýrazná kľukatá čiara na chrbte. Škvrny zapadajúce do jednotlivých uhlov kľukatej čiary na bokochhnedý, čierno lemovaný pás, ktorý sa tiahne od špičky nosa, cez oko až ku krku.

Poznámka: Tvar zrenice je najspoľahlivejším znakom, ako rozoznať vretenicu od užovky.

Áno, je pravda, že v diskusiách s otázkou, či je to užovka, alebo vretenica by som sa pokojne mohol odvolať na vyššie spomínanú stránku. Ako sa ale poznám, tak si ju nezapamätám a preto si ju sem uložím. Len pre poriadok uvediem aj zdroj ilustračnej fotky. Tento krát to je otvorený zdroj wikipédia a je to ten istý link, ako som uviedol v tabuľke s rozlišovacími znakmi.

Komentáre

Pridaj komentár