Dobrá ryža ako od maminky

ryža

Uvariť dobrú ryžu ako od maminky vyzerá ako riadna fuška. Veľa ľudí radšej varí ryžu vo varných sáčkoch, alebo si kupuje jednoúčelový ryžovar. No dobrá ryža ako od maminky nie je žiadna raketová veda. Dnes sa pozrieme do mojej kuchyne a prezradím vám dva spôsoby, ako varím ryžu ja.

Varenie v AMC

Áno, som hrdým majiteľom celej sady hrncov od AMC. Nie som ich predajca, dokonca ani nie som zapojený do affilliate programu. No ako som spomenul, som hrdým majiteľom jednej sady a varím v nich naozaj rád. Ak by ste chceli mať niečo podobné doma, pokojne mi napíšte a ja vás skontaktujem s obchodným zástupcom, ktorého považujem za skvelého človeka. Navyše vynikajúceho kuchára.

Dosť bolo ale reklamy, tá sa robí sama.

Postup

Viem, že v AMC sa nemusí používať ani kvapka oleja, či tuku. No ja ho používam prakticky (takmer) vždy a všade aj v AMC. Tu však nie kvôli technologickému procesu varenia, ale kvôli chuti, ktorá mi chutí. Takže vezmem niektorý z nižších hrncov AMC. Pri varení ryže je podľa mňa dôležitejšie ju dávať viac do šírky, ako na výšku. Nalejem trochu oleja, prípadne použijem trochu bravčovej masti. Nasypem dávku ryže. Obvykle je moja dávka približne 1L. Nechám ju trocha osmažiť a pridám za 1 polievkovú lyžicu bujónu.

Práve som vám prezradil moju tajnú ingredienciu. A odteraz môžete maž ryžu rovnako chutnú, ako keď ju varím ja. Medzitým by nám ryža prihorela, takže sa prestaňme venovať bujónu a vráťme sa do času, kedy sme do ryže pridali 1 lyžicu.

Pretože používam bujón v práškovej konzistencii, tak mi ho stačí rozmiešať, aby sa rovnomerne rozložil po celom objeme. Potom prilejem 1,5 násobok vody. Ak varím 1L ryže, tak vody dávam 1,5L. A dajte si pozor, lebo 1L ryže nie je 1kg ryže. Určite musíte použiť objemovú mieru. Voda je pridaná. Teraz celú dávku premiešam a prichádza kúzelný moment.

Hrniec zakryjem secuquickom (tlakový systém). Navigenio (varný panel) prepínam do automatu a na audiotherme (komunikátore) nastavím 3 minúty. Áno správne, žiaden preklep tu nie je. Nastavím 3 minúty. Nasadím ho na teplotný indikátor secuquicku, urobím s ním 3 otočky a skončím na režime soft. Prvá otočka rozozná „pokrievku“ na akej je nasadený audiotherm. Druhá zistí, aká je aktuálna teplota v hrnci a tretia nastaví režim varenia (soft/ turbo). Na navigeniu uvidím, že sa rozblikalo modré svetlo a prakticky mám dovarené. Poznámky

Poznámky

Správne ste zachytili, že v mojom recepte som nespomenul žiadnu soľ. Je to preto, že miesto soli používam bujón. Keďže každý bujón je inak slaný, tak odporúčam ochutnať vodu pred tým, než ju zakryjem pokrievkou. Ešte jeden tip. Ak používam bujón vo forme kocky, tak si ju buď rozpustím vo vode, alebo si ju rozdrobím na menšie kúsky. V tomto prípade však musím dať pozor, aby som ju dobre rozmiešal, lebo sa môže ľahko stať, že mi niekde ostane nerozvarená kocka. To by znamenalo, že ryža bude neslaná a len v jednom maličkom kúsku bude naopak presolená.

Ak by som bol obchodník, tak by som vám tvrdil, že mám ryžu uvarenú za 3 minúty. Mám aj nemám. V reálnej praxi to trvá o čosi dlhšie. Po prvé, chvíľu mi trvá samotná príprava. Po druhé, ryžu síce zložím dole po troch minútach od dovarenia, no hrniec má v sebe naakumulované množstvo tepla. A kým sa celý tlakový systém odtlakuje, tak ryža postupne pracuje a ešte sa pomaličky varí. Rozhodne mi však tento marketingový ťah neprekáža. Naozaj mi nevadí, že ryža sa ešte pomaly dovára. Medzitým sa mi i tak nepodarí uvariť hlavné jedlo a prílohu (ryžu) mám hotovú oveľa skôr. Hlavne sa jej už popri inom varení vôbec nemusím venovať. Obrovským prínosom je tiež úspora energie.

Bežné varenie ryže

Tu sa priznám, že sa trochu strácam. Už som sa príliš nechal zhýčkať kvalitou mojich hrncov. No keď varím na táboroch, tak sa musím spoľahnúť na miestne vybavenie kuchyne. V princípe je postup veľmi podobný, ako v predchádzajúcom prípade. Dokonca aj tajná ingrediencia je tá istá. Rozdiel je napríklad v tom, že dávam do ryže viac vody. Podľa kvality použitých hrncov to je od 1,75 až do dvojnásobku objemu ryže. Robím to odhadom. A hlavne podľa toho, koľko vody sa mi popri varení odparí a koľko stihne vypiť ryža.

Tu je problém, že ak je vody málo, ostane ryža tvrdá. Ak jej je naopak veľa, tak sa mi ľahko rozvarí. Mám ďalšiu drobnú vychytávku. Ako som si popri mnohých vareniach všimol, ryža je veľmi citlivá na teplotu. Zároveň však rada vytvára rôzne teplotné zóny. Preto aj v tomto článku vyššie píšem, že je dôležité aby bola ryža skôr v širšom, ako vyššom hrnci. Čiastočne tomu viem pomôcť tak, že ryžu pomaly miešam. Zabezpečujem tak, že teplota je všade rovnaká. V momente, kedy začína ryža vrieť, zakryjem ju pokrievkou a stiahnem prísun energie na minimum. Takto ju povarím ešte približne 5 minút a potom ju nechám dôjsť samú ešte asi 15-20 minút.

Ak počas tábora potrebujem pre decká veľa ryže, tak nikdy nevarím ryžu pre všetkých odrazu. Na jeden krát robím maximálne 1,5kg ryže, ale úplne najradšej ju varím po 1 litri. Uvarenú potom zosypem do spoločného hrnca, kde premiešam staršiu chladnejšiu s čerstvo dovarenou ryžou. Príloha má potom na konci prijateľnú teplotu. Tiež to má výhodu, že ak som jednu dávku presolil, alebo naopak osolil málo, môžem to čiastočne kompenzovať druhou várkou.

Praktické rady

Rád tvrdím, že varenie je vo veľkej miere správne narábanie so soľou. Podľa toho môžem rozoznať dobrého a menej dobrého kuchára. Pri ryži platí, že ak som ju neosolil správne už na začiatku, tak hotovú ryžu už neosolím. Teda určite nie tak, aby som necítil, že ryža bola dosolená až na tanieri. Určite preto odporúčam vodu po osolení ochutnať. A je jedno, či som solil priamo soľou, alebo bujónom. Približne tak, ako mi chutí voda, tak mi bude chutiť aj ryža.

Množstvo ryže je tiež častou otázkou. Taký ideálny pomer podľa mňa je cca 0,1-0,15L v suchom stave na osobu. Podľa toho, ako hladných mám stravníkov a či ich má nasýtiť ryža samotná, alebo je naozaj iba ako príloha. Rozdiel v množstve je jednoznačný, ak napríklad varím rizoto, alebo má byť ako príloha ku rezňom.

Záver

Opticky to možno vyzerá, že nie je veľký rozdiel medzi varením ryže za 3min v AMC a 5min v bežnom hrnci. Dokonca aj v tom bežnom hrnci niekedy stačia rovnaké 3 minúty. Rozdiel je však v priebežnej starostlivosti a dĺžke času, kedy ryža „dochádza“ sama. No a pre mňa jeden z TOP rozdielov je, že ryža z AMC má pre mňa predvídateľnú chuť aj konzistenciu. Pri varení v bežnom hrnci je to pre mňa tak trochu „mačka vo vreci“.

Ak sa chcete niečo opýtať, smelo do toho.

Komentáre

Pridaj komentár