Hríby na vlastnom pozemku

Bedľa vysoká

Mám rád hríby a veľmi rád ich chodím zbierať. Nepovažujem sa síce za mykologického experta, no v hríboch sa vyznám celkom slušne. Sú však obdobia, kedy by som rád šiel na hríby, no nemám čas. Vtedy by ma veľmi potešilo mať hríby na vlastnom pozemku. Áno, nedá sa to úplne všade a nedá sa mať akékoľvek hríby. Dajú sa kúpiť rôzne násadové podhubia, ktoré lepšie, či horšie fungujú. Priznám sa, že som ich ešte neskúšal, ale zaujal ma článok, ktorý som kdesi našiel. Tiež ho ešte nemám vyskúšaný, ale i keď znie ako reklama a už len čakám, kde bude: „kúp jeden, druhý dostaneš zdarma“. Prekvapivo ma však nikto nenúti nič kupovať, len mi ponúka návod, ako na to. Určite však nemám žiadne veľké očakávania, lebo moja záhrada je zrejme vo veľkosti Leonidovej predzáhradky.

Článok som našiel niekde na internete. Netuším kde, netuším kedy. Len viem že ma oslovil a že som si ho kedysi skopíroval do textového súboru. Tu je bez zásadných úprav.


hríby na vlastnom pozemku

Huby si môžete pestovať na svojom pozemku sami

Chalupa Leonida Kuleša sa nachádza vo Vilejskej oblasti na severozápade Bieloruska. Na huby do lesa už nechodí, pretože stovky bielych hríbov mu rastú doslova pod nohami. Leonid sa hubami zaoberá už 30 rokov a podľa jeho slov ide o jednoduchú vec – všetko, čo je potrebné pre bohatú úrodu je teplá voda.
V tomto roku nazbieral na jeden raz 100 bielych hríbov hneď vedľa domu. Pestovanie húb zaujímalo Leonida dlhú dobu: „Chcel som, ale nevedel som ako. Nakoniec, po prečítaní príslušnej literatúry som sa rozhodol to skúsiť. Keď som šiel do lesa, tak som okrem mladých hríbov zbieral aj staré, také, ktoré by už nikto nejedol.

Biele hríby sú „rúrkovité“ huby. U starých sa rúrky ľahko oddeľujú,“ hovorí Leonid. Tieto rúrky spolu s výtrusmi Leonid nechá rozmočiť v teplej vode a potom vzniknutý roztok vylieva pod stromy na svojom pozemku.
„Jedinou podmienkou je pokúsiť sa brať huby z listnatého lesa. Všímať si, aby bol les podobný krajine na svojom pozemku, alebo okolo pozemku. Pokiaľ prinesieme huby z ihličnatého lesa, tak nemusia vyrásť. Aj odpad z čistenia húb je vhodné vložiť pod mach na svojom pozemku. Na zbytkoch húb sa môžu nachádzať spóry, z ktorých môže vyrásť podhubie a to je základ hríbov,“ radí Leonid.

Pod stromami na Leonidovom pozemku rastú huby už desaťročia. Najprv vyrástlo 10, potom 20 a teraz ich hubár zbiera 40 – 50 naraz, podľa počasia. Tento rok nazbieral rekord, až 100 hríbov na jediný raz. „Naša rodina je veľká, deti, vnúčatá, spolu desať ľudí. Takže celú úrodu zúžitkujeme. Z mladých hríbov varíme polievky, inak ich sušíme a zmrazíme. Keď ich je veľa, tak ich uvaríme a zmrazíme, vtedy budú v zime ako čerstvé,“ zdieľa svoje kulinárske tajomstvá Leonid.

Komentáre

Pridaj komentár