Oheň kresadlom

kresadlo

Zapáliť oheň kresadlom je naozaj jednoduché. Praktická ukážka, ako na to je vo videu. Nehrajme sa na nutnosť mať suché práchno. Stačí vreckovka, suchá tráva, jemné drevené hobliny, vata, skrátka čokoľvek ľahko zápalné.

Kresadlo opriem o pevný podklad a škrtacím plieškom najskôr pripravím pomalým ťahom „piliny“. Do nich následne hodím iskru, ktorá zapáli podklad. Výhodou kresadla je, že ho môžem vytiahnuť z vody, otriasť od kvapiek a zapáliť oheň. Napríklad som dlho nosil outdoorový náramok s mini kresadlom (až kým nepraskla pracka). Preplával som Dunaj a na druhom brehu ma kamarát „vyprovokoval“, nech potvrdím, čo tvrdím. Samozrejme mi oheň vzbĺkol do pár sekúnd.

Poznámka:
Pri každom pliešku je treba nájsť vhodný sklon, pri ktorom najlepšie „hádže“ iskru. Obvykle je to cca 45° v smere k miestu dopadu iskier. Ak používam iný nástroj, môže byť uhol aj inverzný – vo videu označený síce ako nevhodný, ale teoreticky možný je. Napríklad raz som mal poruke len torzo nožníc, ktoré v inej polohe iskru nehádzali.

Kde sa dá takáto hračka kúpiť?

Kresadlo z videa som kúpil v Decathlone. Tam ich však už nemajú a údajne už ani nebudú mať. Určite ich za dobrú cenu zoženiete napríklad v Alze.
Poteším sa, ak na kúpu využijete môj odkaz na Alzu, lebo netajím, že som affiliate partnerom. Vaša cena nebude ani o cent vyššia, ale pri kúpe dostanem za váš nákup pár centov aj ja. Inak kupoval som niekoľko kresadiel (samotné tyčinky) z Číny za „pár“ drobných, ale trvalo to mesiac.

Oveľa viac ma však poteší, keď pridáte odber na môj youtube kanál, kde teraz nájdete aj video ukážku, ako s kresadlom pracovať.

Ak sa chcete niečo opýtať, pokojne sa na mňa obráťte cez kontaktný formulár. Môžem vám napríklad dať pár tipov, ako suché práchno vyrobiť. Ak nebudem chcieť zapaľovať oheň kresadlom, ale historickou ocieľkou (o tom si povieme niekedy nabudúce), tak sa bez kvalitného práchna nazohrejeme.

Komentáre

Pridaj komentár