Výroba syra

syr

Nie som žiaden extra skúsený syrár. No ako som už na inom mieste spomínal, mojou veľkou túžbou je byť hospodársky a energeticky nezávislý. Aby som to dosiahol, mám bohužiaľ malý pozemok. Tiež mi tak trochu chýba vstupný kapitál, ktorý je pre štart nevyhnutný. Dokonalosť síce asi nikdy nedosiahnem, no priblížiť sa tomu môžem. Jednou z ciest pre mňa môže byť aj domáca výroba syra.

Ako na to?

V prvom rade musím upozorniť, že tento návod nie je z mojej hlavy, ale ho mám pre svoje vlastné nekomerčné účely stiahnutý a prispôsobený z webu.
Výroba syra začína tým, že zoženieme kvalitné mlieko. Ja napríklad kupujem kravské mlieko z mliekomatu v Dunajskej Lužnej. Výdatnosť je približne na úrovni 1kg syra z 5L mlieka.

Postup pri výrobe hrudkového syra v domácich podmienkach

Pri výrobe syrov v domácich podmienkach je nevyhnutné dodržiavať základné hygienické pravidlá. Všetko náradie je najlepšie pred použitím sterilizovať tým, že ho prevaríme.

Náradie a pomôcky:

 1. Nerezová alebo smaltovaná nádoba
 2. Teplomer
 3. Smotanová kultúra /na zaočkovanie mlieka/
 4. Chlorid vápenatý /zvyšuje kvalitu syreniny/
 5. Syridlo
 6. injekčná striekačka na presné dávkovanie
 7. Pohárik na rozmiešanie syridla
 8. Metlička na miešanie
 9. Sitko
 10. Nôž na krájenie syreniny
 11. Syrárska placha alebo forma

Príprava mlieka na syrenie
Pri práci s mliekom použijeme antikorovú alebo smaltovanú nádobu, do ktorej najskôr dáme malé množstvo vody a necháme ho prejsť varom, čím zabezpečíme potrebnú sterilitu nádoby.

 • Ak chcem 1 kg čerstvého hrudkového syra je potrebné 5-7 litrov kravského mlieka alebo 4-6 litrov ovčieho mlieka, alebo 8-10 litrov kozieho mlieka.
 • Na výrobu polotvrdého syra 10-11 litrov kravského mlieka
 • Pre výrobu tvrdého syra 11-13 litrov kravského mlieka

Pre začínajúcich syrárov na vyskúšanie si postupu výroby doporučujeme použiť 5 litrov čerstvého kravského mlieka z mliekomatu alebo priamo z farmy, z ktorého by sme mali získať približne 700 g čerstvého hrudkového syra. Ak nemáme poruke čerstvé mlieko a pracujeme s menej kvalitným mliekom z obchodu, do mlieka je potrebné pridať smotanu na šľahanie (na päť litrov mlieka 5 dcl smotany), čím sa priblížime k pôvodným vlastnostiam mlieka.

Pasterizácia

Aby sme docielili zdravotnú bezpečnosť mlieka, musíme mlieko najskôr pasterizovať. Platí to len pre čerstvé mlieko z mliekomatov a fariem. Mlieko z obchodu už nepasterizujeme, lebo je dostatočne tepelne ošetrené. Poznáme viaceré druhy pasterizácie:

Dlhodobá – mlieko zohrejeme na 62 – 65°C po dobu 20-30 minút
Krátkodobá /šetrná/ – mlieko zohrejeme na 71 – 72°C po dobu 30 sekúnd
Vysoká – mlieko zohrejeme na 85 – 95°C po dobu pár sekúnd

Pre výrobu syrov v domácich podmienkach je vhodná dlhodobá alebo krátkodobá pasterizácia, pri ktorej si mlieko zachová svoju typickú chuť, obsah vitamínov a minerálov. Mlieko zohrejeme na požadovanú teplotu podľa druhu pasterizácie.

Po určenej dobe ho ochladíme v nádobe so studenou vodou na teplotu 30-35°C. Po pasterizácii je mlieko mikrobiologicky nezávadné a pripravené na syrenie.

Zaočkovanie mlieka

Mlieko musíme pred syrením ešte upraviť. Na získanie vyššej výťažnosti a skvalitnenie syreniny doporučujeme do mlieka pridať chlorid vápenatý CaCl2 v množstve 2 ml na 5 litrov mlieka. Chlorid pridávame do mlieka ihneď po pasterizácii a schladení na teplotu 30-35°C. Mlieko dobre premiešame.

Aby syr dobre kysol a vytvorila sa kvalitná syrenina, pridáme do tepelne ošetreného mlieka tekutý zákvas smotanovej kultúry Laktoflora (na päť litrov mlieka postačí 1 dcl smotanového zákvasu ). Pripravíme si ho podľa nasledujúceho postupu. Do 1 litra pasterizovaného mlieka zohriateho na teplotu 23°C pridáme obsah vrecka smotanovej kultúry a riadne premiešame. Nádobu s mliekom umiestnime na teplé miesto 23-25°C a necháme odstáť 16-20 hodín . Po tejto dobe uložíme zákvas na niekoľko hodín do chladničky, čím dosiahneme kultivovanú kultúru s optimálnou konzistenciou a chuťou. Ak nemáme smotanovú kultúru, môžeme na zaočkovanie mlieka použiť 1 dcl kyslého mlieka alebo čistú kyslú smotanu v množstve 1% zo spracovávaného mlieka (na 5 litrov mlieka pridáme 50 ml kyslej smotany).
Po zaočkovaní kultúrou necháme mlieko postáť 30 až 40 minút pri teplote max. 35°C.

Syrenie mlieka

Pri výrobe syrov je veľmi dôležitý výber syridla. Druh syridla si zvolíme podľa toho , aký syr ideme vyrábať. Ako dobrá pomôcka pri výbere nám poslúži stránka so špecifikáciami syridiel. V našom prípade použijeme na výrobu čerstvého hrudkového syra tekuté mikrobiálne syridlo Fromase 220 TL . Syridlo rozriedime v 1/2 dcl prevarenej vlažnej vody.

Na 5 litrov mlieka ho budeme potrebovať 1,5 ml. Mlieko postupne zohrejeme na teplotu 30-35°C.

Syridlo po dosiahnutí tejto teploty za stáleho miešania rozlejeme na povrch mlieka a premiešavame ho ešte 3 minúty. Potom nádobu prikryjeme. Mlieko by malo začať asi po 20-tich minútach tuhnúť. Po 30-tich minútach skontrolujeme, či mlieko tuhne, naklonením nádoby. Ak sa syrenina od stien ľahko oddelí, skúšame jej pevnosť vpichnutím noža, ak je lom už tvrdý a lesklý, necháme ešte syreninu 10 minút postáť, a potom môžeme pristúpiť k spracovaniu syreniny. Počas syrenia dbáme na to, aby teplota mlieka neklesla pod 30°C. Celková doba syrenia by nemala presiahnuť 45 minút.

Spracovanie syreniny

Po uplynutí približne 40-tich minút by mala byť syrenina pripravená na ďalšie spracovanie. Teplotu syreniny udržiavame stále na 30-35°C. Povrch syreniny po celej ploche pokrájame nožom na kocky 2x2cm.

Po 10 minútach odpočinku, keď z rezov vystúpi srvátka, syreninu harfujeme /premiešavame/. Ak nemáme syrársku harfu, použijeme metličku na šľahanie.

Pri výrobe lisovaných polotvrdých a tvrdých syrov syreninu prihrejeme na 40-42°C, aby bolo syrové zrno tvrdšie a mierne gumové. Harfovaním vytvoríme hrudky veľkosti 1x1x1 cm (veľkosti fazule). Po preharfovaní ešte zmes syreniny a srvátky premiešavame /dosúšame/ ďalších 15-20 minút, pokiaľ sa syrové zrno neuzavrie . Po dosušení a usadení syreniny na dno zlejeme uvoľnenú srvátku do pripravenej nádoby. Srvátka je veľmi výživná. Po ochladení ju môžeme použiť ako osviežujúci nápoj alebo si z nej vyrobíme žinčicu. Usadenú syrenimu precedíme cez sitko a zo syreniny ešte vystláčame zbytok srvátky. Vznikne syrový základ, do ktorého môžeme primiešať trochu soli a zmes byliniek podľa chuti.

Premiešanú syreninu vložíme do syrárskej plachty, kde ju postláčame, aby sa oddelilo čo najviac srvátky, pokiaľ srvátka zo zavesenej plachty len nekvapká, najviac však 10 minút. Hrudku v plachte ponecháme na formovanie a odkvapkanie 12-24 hodín pri teplote 18-22°C. Ak chceme pekne vytvarovanú hrudku, tak ju počas odkvapkávania 2-3- krát v plachte obrátime. Syreninu môžeme natlačiť aj do syrárskych foriem (na získanie požadovaného tvaru a veľkosti syra), po vybratí z formy ju necháme ešte dosušiť na podložke, aby mala prístup vzduchu aj zospodu. Po odkvapkaní povrch hrudky poutierame handričkou namočenou v slanej vode a uložíme do chladničky. Výsledkom je kvalitný syr vhodný na priamy konzum.

Vyzerá to, že výroba syra je zložitý proces. Nie, určite sa netreba báť a odporúčam si to doma vyskúšať. U nás máme veľmi radi klasickú syrovú hrudku, ktorú len posolíme a zjeme.

Záver

Tu som popísal len ako vyzerá základná výroba syra. Samozrejme, môžem si doma urobiť aj syr typu eidam, typu ementál, typu hermelín, či typu kamembert. Schválne píšem „TYPU“ a nie priamo druh syra. Syrárske kultúry na tieto syry totiž nemáte problém zohnať. Ak chcem rokfort, tak mi stačí, aby som si v obchode kúpil 100g originálneho rokfortu. Rozmixoval ho v mlieku a pridal do syreniny. Problém teda nie je samotná kultúra. Tú zoženiem naozaj ľahko. Čo sa mi však nepodarí zistiť je presný postup, pri akej teplote a vlhkosti bude syr zrieť, aby dostal svoju presnú chuť a to sú veci, ktoré si syrári chránia patentom. Môj syr sa teda vždy len priblíži originálu a aby som dosiahol dokonalosť, chce to veľa experimentovania. Tá chuť domáceho syra ale naozaj stojí za to.

Ak sa chcete niečo opýtať, pokojne ma kontaktujte. Skúseností síce nemám extra veľa, ale čo viem, sa rád podelím. Minimálne vás dokážem nasmerovať, kde hľadať pomoc.

Článok má dve priame pokračovania. Výroba syra lvl2 a lvl3

Zhrnutie v skratke

 • mlieko zohriať na cca 32,5°C
 • pridať chlorid vápenatý CaCl2 v množstve 2ml na 5 litrov mlieka.
 • pridať smotanu v množstve 50ml na 5 litrov mlieka
 • postáť cca 30min
 • pridať syridlo v množstve 1,5ml na 5 litrov mlieka
 • postáť cca 30min
 • pokrájať na 2x2cm
 • pridať soľný roztok – soli je 1,5-2% hmotnosti mlieka – rozpustiť v cca 1,5dcl vody
 • postáť cca 10min
 • preliať cez syrársku plachtu

Komentáre

Pridaj komentár